Warto jest sprawdzić i uruchomić wyciągarkę przed faktycznym jej wykorzystaniem w ciężkim terenie!
Pozwoli to na zapoznanie się z pracą urządzenia, jej działaniem oraz obsługą w dogodnych warunkach.
Pilnowanie sposobu nawijania liny na bęben! Staranne układanie liny podczas jej nawijania na bęben jest krytyczne dla pracy urządzenia. Zapobiega rozerwaniu wyciągarki poprzez nawinięcie liny w jednym miejscu. Pozwala na dłuższą eksploatację liny która w starannie nawiniętych warstwach nie jest przyszczypywana przez poprzednie warstwy liny. Pozwala na nie przeciążanie wyciągarki o czym dalej.
Podany maksymalny uciąg wyciągarki każdego producenta dotyczy pierwszej warstwy nawiniętej liny na bęben! Z każdą następną warstwą wydłuża się ramię siły którą silnik musi pokonać poprzez zastosowaną przekładnię. Tym sposobem na czwartej warstwie uciąg wyciągarki spada niemalże o połowę! Nie dbając o nawijanie liny na bęben i tworząc dodatkowe warstwy poza możliwością rozerwania wyciągarki obniża się jej uciąg niemalże do zera!!!
Podczas wyciągania pojazdu w terenie w żadnym wypadku nie należy wspomagać się napędem auta, podobnie jak nie należy holować innych pojazdów czy przedmiotów podczepionych do wyciągarki. Szarpnięcia na linie wywołane inną pracą niż praca własna wyciągarki powoduje powstawanie dodatkowych naprężeń dynamicznych, o wiele większych niż przewidzieli to projektanci urządzenia, które mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.
Jak w każdym urządzeniu mechanicznym wszelkie uszkodzenia mechaniczne, instalacji, czy tez uszkodzenia liny czy mocowań należy natychmiast odpowiednio naprawić nie używając niesprawnego urządzenia!